Archiwum aktualności

2018 r.

 

 

Hej kolęda...

December 21, 2018

W sobotę 22 grudnia jak co roku spotkaliśmy się na wigilii drużyny. Podczas tej zbiórki został odczytany wyjątkowy rozkaz — przyznano w nim Plakietki Hufca dla ośmiorga członków naszej drużyny. Następnie przedstawione zostały wspaniałe jasełka przygotowane przez zastępy Owce i Wilczęta (z lekką pomocą Zwiadowców). Gwiazdami spektaklu byli niewątpliwie Karolek (Józef), Gabriel (osiołek — kucyk z bronksu), Julia (Jezusek), Wante (pastuszek na wózku) i wielu innych. Po jasełkach wszyscy podzieliliśmy się opłatkiem i pożegnaliśmy w miłym, świątecznym nastroju. Wesołych Świąt 🎄

Jędrzejówka 2018

December 07, 2018

8 grudnia 2018 r. w Domu Kultury „Białogon” w Kielcach odbył się IX Festiwal Piosenki Harcerskiej „Jędrzejówka" 2018. Organizatorem wydarzenia jest Komenda Hufca ZHP Kielce – Miasto. W Festiwalu brali udział zuchy i harcerze, którzy zmagali się z utworami disco polo - tegoroczna edycja festiwalu odbyła się właśnie w tej konwencji. Zaprezentowaliśmy autorska wersję 75 KDH ;) „Przez twe frędzle przy chuście splecione oszalałem". Druga kategoria to piosenka dowolna, tu zaprezentowaliśmy się w piosence „Rozkwitały pąki białych róż ”. Za kryterium oceny jury brało: pomysł, wykorzystanie instrumentów, aranżację, znajomość tekstu, możliwości wokalne, kontakt z publicznością oraz wrażenie ogólne. Jesteśmy bardzo dumni, ponieważ zajęliśmy II miejsce.  Czuwaj!

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości!

November 10, 2018

Harcerstwo to skauting plus niepodległość, dlatego nie mogło nas zabraknąć w trakcie obchodów 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Byliśmy w sile ok. dwudziestu osób w ramach naszego Hufca Kielce-miasto na obchodach wojewódzkich, a ponad trzydzieści harcerek i harcerzy z naszej drużyny wzięło udział w uroczystościach miejsko-gminnych w Morawicy. W tych drugich uroczystościach stanowiliśmy najbardziej widoczną asystę. Stanowiliśmy poczet sztandaru kombatantów, staliśmy wraz z żołnierzami na honorowej warcie, stanowiliśmy asystę wieńców od społeczeństwa i p. burmistrza, składaliśmy znicze, przez ręce naszych harcerzy przeszły wszystkie składane wieńce i wiązanki, nasze druhny i nasi druhowie wystąpili również w części artystycznej. Czuwaj!

PrzeHarce 2018

November 08, 2018

9-11 listopada odbył się w Zespole Szkół Ekonomicznych im. O. Langiewicza biwak Namiestnictwa Harcerskiego Hufca ZHP Kielce –Miasto „PrzeHarce". Nasza drużyna wystawiła 4 patrole, które brały udział w niesamowitym biwaku. Uczestnicy przenieśli się 100 lat w przeszłość, wstąpili do legionów marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przeżyli niezapomnianą przygodę. W ramach biwaku brali również w obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Był to niesamowity i niezapominany biwak.

Kurs Zastępowych

October 13, 2018

W dniach 12-14 października wszyscy zastępowi z naszej drużyny uczestniczyli w kursie zastępowych. Nauczyliśmy się wielu potrzebnych w pracy zastępowego rzeczy, np. jak napisać dobry konspekt, przygotować zbiórkę, opowiedzieć gawędę, stworzyć plan pracy zastępu, i wiele innych. Poznaliśmy fantastycznych zastępowych z innych drużyn (głównie 33 KHDŻ, 27 KDH oraz Szczep „Buki” z Hufca Kielce — Południe) i świetnie się bawiliśmy. Na pewno każdy uczestnik kursu wyniósł z niego dużo i będzie wykorzystywał nabyte umiejętności na dalszej drodze harcerskiej.

III Sobota z Ruchem i Druhem

October 05, 2018

W zdrowym ciele zdrowy druh :) 
Za nami już „III Sobota z Ruchem”, w której to braliśmy czynny udział zarówno jako uczestnicy, jak i harcerska służba porządkowa.

Zanim zawodnicy ustawili się na starcie uczestnicy imprezy mieli możliwość zobaczenia pokazu wojskowego wykonanego przez Związek Strzelecki im. Józefa Piłsudskiego z Kielc. Po zakończeniu pokazu nastąpiło zaprezentowanie poprawnych technik Nordic Walking wykonane przez licencjonowanych instruktorów Bilczańskiej grupy „Nordic Scyzoryki”, a były nimi: Beata Chmiel oraz Kamila Chmiel. Po zakończeniu pokazów w pierwszej kolejności odbyły się biegi dzieci. Biegano też na 200, 400 i 800 metrów. Bieg główny odbył się na dystansie 4,5 kilometra wraz z marszem Nordic Walking na tym samym dystansie.

Sportowa rywalizacja oraz mnóstwo uśmiechu. Kolejna edycja wydarzenia za rok. Na pewno tam będziemy.

Świętokrzyska Sieć Świetlic Podwórkowych

September 29, 2018

Świetlica BILCZA ukończyła swoją działalność w ramach realizacji projektu ZHP Chorągwi Kieleckiej „Świętokrzyska Sieć Świetlic Podwórkowych”. Przez dwa lata kształtowaliśmy uczestników metodą harcerską.
Czym są Świetlice Podwórkowe?

To w rzeczywistości wychowawcy, którzy „w niezinstytucjonalizowany sposób, w dowolnym miejscu pracują z dziećmi, mają z nimi bezpośredni kontakt. Przejmują rolę lidera i starają się ukierunkować aktywność dziecka, inspirować je do samodoskonalenia i samorozwoju.” Wychowawca zgodnie z ideą pedagogiki ulicy przywiązuje dużą wagę do tzw. samowychowania – uczestnicy za pomocą zadań międzyzbiórkowych i ciekawych projektów dostosowanych do ich wieku są nakierowywani, a nie „prowadzeni za rękę”.

To była niezapomniana przygoda. Czuwaj!

W krainie Jasia i Małgosi :)

September 29, 2018

30 września można było nas spotkać podczas jubileuszu dziesięciolecia istnienia przedszkoli na terenie Miasta i Gminy Morawica. W trakcie wydarzenia swoje talenty zaprezentowały przedszkolaki z wszystkich punktów przedszkolnych. Były liczne konkursy, malowanie twarzy, a także gry i zabawy dla dzieci prowadzone przez animatorów, również z 75 KDH. Było mnóstwo radości i zabawy. Czuwaj!

Zlot ZHP Gdańsk 2018

August 15, 2018

W dniach 6-15.08.2018 r. a Wyspie Sobieszewskiej odbył się Zlot ZHP Gdańsk 2018.

Zlot odbył się dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz stulecia Związku Harcerstwa Polskiego. 
Poza wspólnymi punktami programowymi, uczestnicy zrzeszeni w Stanicach realizowali program w zmienionej kolejności. Każdy z nas miał szansę wzięcia udziału w siedmiu modułach programowych: Dziedzictwo, Cywilizacja, Źródło, Służba, Kalejdoskop, Natura oraz Rozwój. Wszystkie moduły oferowały uczestnikom inspirujący program. Poznaliśmy dziedzictwo kulturowo-historyczne Gdańska. Zajęcia w ramach modułu „Cywilizacja” na Politechnice Gdańskiej pokazały nam, jakie możliwości daje nam współczesna nauka
i technika. Gra o ekologii na terenie Bulwaru Zlotu - „Cykl życia produktu" uświadomiła nam, jak bardzo zużywamy naszą planetę i jak ją niszczymy. Muzea, które zwiedziliśmy, wzbogaciły naszą wiedzę na temat historii Polski oraz kultury kaszubskiej. Mieliśmy również możliwość odwiedzić wyjątkowe miejsce związane z bohaterami naszego hufca- zobaczyliśmy na własne oczy Westerplatte. Rozwijaliśmy swoje umiejętności podczas różnych zajęć zlotowych m.in. gier terenowych, Escape room, czy zajęć artystycznych. Podczas modułu „Służba” mieliśmy okazję pozwiedzać ciekawe miejsca np. zamek
w Malborku oraz podjąć różne działanie społeczne np. likwidowanie zagrożenia pożarowego i sprzątanie lasu.

Podczas Dnia Regionów na terenie Rynku Zlotowego i Bulwaru, harcerze każdego z chorągwianych gniazd mieli okazję przedstawić swoją działalność harcerzom z innych chorągwi – pod kątem działalności harcerskiej, jak również walorów regionalnych.

W „Kuźni Talentów” spotkaliśmy mnóstwo osób, które swoim życiem pokazują jak osiągnąć wyznaczony cel. Spotkaliśmy m.in.: Aleksandra Dobę, Katarzynę, Bondę, znanego i szanowanego prof. Jerzego Bralczyka, czy Bartosza Ostałowskiego - kierowcę wyścigowego i malarza, który do swojej pracy używa wyłącznie… nóg.  

Podczas programów wieczornych odbywały się fantastyczne koncerty, m.in.: Czesława Mozila, „Studia Accantus”, „Wszyscy Byliśmy Harcerzami”, „Cisza Jak Ta”, „Perły i Łotry”, czy przeniesiony z tegorocznego Wiatraczka koncert Gospodarze-Gościom „Pod Lilii Znakiem”.

Zlot ZHP odwiedziło również mnóstwo znanych osobistości, które mogliśmy spotkać. Byli to m.in. Protektor ZHP - Prezydent RP Andrzej Duda, Rzecznik Praw Obywatelskich - Adam Bodnar oraz Prezes Rady Ministrów - Mateusz Morawiecki.

Zlot ZHP Gdańsk 2018 zainspirował nas i dał nam mnóstwo energii na nowy rok harcerski. Czuwaj!

Obóz Hufca ZHP Kielce- Miasto w Siamoszycach!

July 14, 2018

W terminie 1-15 lipca odbył się ostatni, jubileuszowy 10. Obóz Hufca ZHP Kielce- Miasto w Siamoszycach!

Uczestnicy mieli do wyboru 9 nachyleń: ratownicze, wodne, kawaleryjskie, skałkowe, proobronne, terenowe, survivalowe, technologiczne i ogólnoharcerskie. Członkowie naszej drużyny utworzyli 5 zastępów: Tlenki wodoru, Łowieczki Grażynki, Paka bliźniaka, Wędrowcy i Aniołki Druha Lucjana. Podczas tego wyjątkowego obozu uczestnicy mogli rywalizować w różnych grach i konkursach. Jeden z najważniejszych konkursów — konkurs czystości — wygrał zastęp Łowieczki Grażynki od nas z drużyny! Na uznanie zasługuje też zastęp Tlenki wodoru, który przegrał tylko jednym punktem! Przedostatniego dnia pojechaliśmy na wycieczkę do parku rozrywki „Legendia” czym wszyscy byli zachwyceni. Ostatniego wieczoru odbyła się watra, po której również pozostanie wiele wspomnień. Wszyscy jesteśmy smutni, że był to już ostatni obóz w naszych ukochanych Siamoszycach i to miejsce pozostanie na zawsze w naszych serduszkach ❤️

ISKIERKA 2018

May 17, 2018

XL Mezoprozodyczny Rajd Zastępów „Iskierka” już za nami. W dniach 18-20.05.2018 r. reprezentacja 75 KDH kolejny raz wzięła w nim udział. Patrol „Super Cudownych Harcerzy Ambicją Błyskających Ogromnie Wzorowo Egzystujących” (w skrócie SCHABOWE) przemierzał świętokrzyskie szlaki i ukończył rajd z ogromnym sukcesem. Zajęliśmy I miejsce na trasie Sinopapuziatej :)

Do zobaczenia za rok :) Czuwaj!

Gra "Trzy Maj"

April 27, 2018

W ubiegłą sobotę dwa patrole 75 KDH wzięły udział w Grze miejskiej Hufca Kielce-Miasto "Trzy Maj". Naszym zadaniem było przeniesienie się w przeszłość i doprowadzenie do podpisania Konstytucji 3 Maja. Na naszej drodze mieliśmy liczne przeszkody, tajnych agentów oraz ścigaliśmy się z czasem, aby nie pozostać w 1791 roku na zawsze! Nasze wysiłki przyniosły zamierzony efekt - Konstytucja 3 Maja została podpisana, a my powróciliśmy do domu z I i II miejscem w Grze :)

Wielkanocna gra

March 24, 2018

W ramach współpracy z Centrum Samorządowym w Morawicy kolejny rok byliśmy współorganizatorami wydarzenia dla mieszkańców miasta i gminy Morawica: „Wielkie szukanie jajek wielkanocnych”. Już po raz czwarty 75 KDH pomaga w organizacji tego wydarzenia, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Najlepsi zbieracze zostali nagrodzeni specjalnymi podarunkami przez Burmistrza Miasta i Gminy Morawica, Mariana Burasa.

Do zobaczenia za rok. Czuwaj!

HAZ

February 10, 2018

Chcesz nauczyć się jeździć na nartach? Nic prostszego, wystarczy udać się na zimowisko Hufca Kielce-Miasto :)

Za nami już kolejne zimowe wyczyny. W dniach 11.02 – 17.02.2018 r. w cieniu góry Pilsko reprezentacja 75 KDH  szlifowała swoje umiejętności. Dla początkujących w sztuce narciarskiej idealnym miejscem był wyciąg „Cypisek”. 

Za rok możesz jechać z nami :) Zapraszamy. Czuwaj!

26 finał WOŚP

January 13, 2018

Kolejny raz 75 KDH wzięła udział w Finałe Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  W sztabie w Centrum Samorządowym w Morawicy pomagaliśmy m.in. przy malowaniu twarzy. Wraz z OSP Bilcza uczestniczyliśmy również w zbiórce do puszek pieniędzy na ten szczytny cel.

Za rok znów zagramy dla tej niezwykłej Orkiestry :) Czuwaj!

Święto Trzech Króli

January 05, 2018

Jak zawsze coroczny Koncert Kolęd Poezji Bożonarodzeniowej odbył się 6 stycznia w kościele parafialnym w Bilczy. W trakcie koncertu prezentowana była poezja mieszkańców biorących udział w konkursie, a kolędy i pastorałki śpiewają zuchy z 75 KGZ oraz harcerze 75 KDH.

Już za rok będzie można zobaczyć znowu to niezwykłe wydarzenie. Zapraszamy :)

 

Czuwaj!

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now